13 Şubat 2015 Cuma

Garip Ama GerçekCinsiyet, kadın ve erkek arasındaki  fiziksel ve biyolojik farklılıkları işaret ederken; toplumsal 
cinsiyet, sosyal ve kültürel olarak belirlenen cinsiyet rollerine karşılık gelir. Bu roller çerçevesinde kadın ve erkeğin hangi tarzda kıyafet giymeleri gerektiği ve renk seçimleri belirlenir. Kız çocukların giysileri pembe ve pembe tonlarında seçilerek, süslü giydirilirken; erkek çocukların giysileri mavi renkte seçilir.
Peki 1930'dan önce PEMBENİN erkek rengi, MAVİNİN ise kadın rengi olduğunu biliyor muydunuz? Metro Goldwyn Mayer adlı film şirketini ve logosunu bilmeyenimiz yoktur. Hani film başlamadan önce bir aslan çıkar da kükrer ya yüreğimiz hoplar... İşte o aslandan bahsediyorum. MGM'nin logosundaki aslanın logo filme çekildikten bir gün sonra eğitmenini ve iki asistanını öldürdüğünü biliyor muydunuz? 

Atmosferi oluşturan gazlar, ağırlıkları ile cisimler üzerine kuvvet uygularlar. Bu kuvvete atmosfer basıncı denir. Peki atmosfer basıncının kahvenizdeki köpükleri de etkilediğini biliyor muydunuz? Eğer kahvenizdeki köpükler merkeze daha yakın bir yerde öbeklenirse yağmurun ve fırtınanın kapıda olduğunu rahatlıkla çevrenizdekilere söyleyebilirsiniz.Eski Mısır'da dairenin ya da halka şeklindeki cisimlerin başlangıç ve bitiş noktalarının olmaması nedeniyle sonsuzluğu temsil ettiğine inanılırdı. Parmağa takılan yüzük evliliğin sonsuza kadar süreceğinin simgesiydi. Bu inanç Romalılar vasıtasıyla iyice yaygınlaştı. Evlilik yüzüğünün sol elin yüzük parmağına takılması ise, dolaşım sisteminde ana damarın  sol elde bu parmaktan başlayıp kalbe gittiğinin düşüncesine dayanmaktadır. Sol elin sol parmağına takılan yüzüğün kalben bağlılığı simgelediğine inanıldığından bu parmağa takıldığını biliyor muydunuz?


Tom ve Jerry çocukluğumuzun çizgi filmleri arasında yer alan, özellikle yılbaşı günlerinin yüzü suyu hürmetine art arda yayınlanarak çocuklara yılbaşının diğer günlerden farklı bir gün olduğunu yaşatan çizgi filmdir. İlk kez 1940 yılında William Hanna ve Joseph Barbera tarafından yaratılmış olan bu karakterler, aynı evde yaşayan bir kedi ile fareyi konuyu almaktadır. Evdeki yiyeceklerden beslenen Jerry'i istemeyen Tom, ona çeşitli tuzaklar kurar. Tom ve Jerry arasındaki amansız mücadeleyi ele bu çizgi filmin aslında son bölümünde her ikisinin birden intihar ettiğini biliyor muydunuz?Bazen bir film izlerken, bazen kalbimiz kırıldığında, bazen de mutluluktan gözyaşları dökeriz. Peki gözümüzden düşen ilk gözyaşının bizi ve duygularımızı ele verdiğini hiç düşündünüz mü? Eğer o ilk göz yaşı damlaması sağ gözden aşağıya süzülüyorsa bunun mutluluktan kaynaklandığının, sol gözden süzülüyorsa ise acının göstergesi olduğunu biliyor muydunuz?   


Rimel, kadınların vazgeçilmez kozmetik ürünlerinden biridir. Rimel sürmek ustalık isteyen bir iştir. Dikkatle sürülmediğinde bir anda maskaraya dönüşmek içten bile değildir. Peki rimel sürerken neden ağzımızı açarız? Rimel sürme eylemine odaklanmamıza yardımcı olan istem dışı bir harekettir. .

 Bir başkasının koltuk altımız, ayak tabanlarımız gibi hassas noktalarımıza dokunmasıyla gıdıklanmaya başlarız ve güleriz. Oysa kendi kendimizi gıdıkladığımızda gülme eylemi gerçekleşmez. Gıdıklanmamıza sebep  olan durum nedir peki? Yapılan araştırmalar, insanların gıdıklandıklarında beynin hypothalamus bölgesini uyardığını, bu bölgenin aynı zamanda acıyı hissettiğimiz bölüm olduğunu ve gülmenin bir çeşit savunma mekanizması olduğunu ortaya koymaktadır. O yüzden de kendimizi gıdıkladığımızda, beyin beyinciği uyardığından ve beyin bu durumu bir tehdit olarak  algılamaz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder