10 Mart 2015 Salı

Çocuklarda Astım ve Tedavisi

Astım Nedir? 

Hava yollarında çeşitli nedenlerle koruyucu mukoza tabakasında hasar gelişir ve gözenekler oluşur. Hava yollarında gelişen hassasiyet sonucunda sık sık öksürük, hışıltı, nefes daralması şikayetleri ortaya çıkar. Bu duruma astım denir. Astım yerine spastik bronşit, alerjik bronşit, kronik bronşit kelimeleri de kullanılır.

Astımın Görülme Sıklığı Nedir?  

 Çocuklarda görülme sıklığı %10-%20 arasındadır.  İstanbul'da yapılan çalışmada her 7 çocuktan birinde astım görüşmüştür.

Astımın Belirtileri Nelerdir? 

Sık tekrarlayan öksürük, hırıltı ve nefes sıkışması astımın en önemli belirtileridir. Oyun oynadıktan, koştuktan, egzersiz yaptıktan sonra nefes sıkışması, hışıltı veya öksürük olması astıma işaret edebilir. Astımlı çocukların akciğerleri çok hassas oldukları için özellikle kış aylarında sık sık hasta olurlar ve genelde gereksiz antibiyotik kullanırlar.

Hangi Durumlarda Astım Hastalığından Şüphelenmek Gerekir? 


  • Çocuğun göğsünde özellikle nefes verme sırasında hırıltı sesi varsa
  • Sık sık öksürüyorsa ve öksürük özellikle geceleri artıyorsa ve çocuğu uykudan uyandırıyorsa
  • Öksürük bazı mevsimlerde kötüleşiyorsa
  • Egzersiz yaparken, oyun oynarken ya da terlediğinde öksürüyor ve hırıltı oluyorsa
  • Enfeksiyon sonrasında öksürük oluyorsa ve 2 haftadan uzun sürüyorsa
  • Sigara, deterjan, boya gibi kimyasal maddelerin kokularına karşı aşırı hassasiyet oluyorsa
  • Çocukta alerjik nezle varsa
  • Ailede astım, alerjik nezle, gıda alerjisi, ilaç alerjisi gibi alerjik hastalıklar varsa
Astım Teşhisi Nasıl Konur?

Çocuğunuzda yukarıda bahsedilen astım belirtileri varsa, çocuğunuzu "Çocuk Alerji ve Astım Uzmanları" tarafından değerlendirilmesi ve muayene edilmesi gerekir. Doktor astımdan şüphelenirse gerekli testler yapılır. Çocuklarda astımın %80-%90' ı alerjik olduğu için alerji testi yapılması çok önemlidir. 6 yaşından büyük çocuklarda solunum fonksiyon testleri yapılır. Verilen nefeste NO testi, gerekli olan durumlarda kan ve ter testi yapılır. Testler teşhis koymak için tek başına yeterli değildir. Çocuğu, şikayetleri ile birlikte değerlendirmek gerekir.

 Alerji Testi Kaç Yaşında Yapılır?

Cilt alerjileri, egzama gibi asıl sebebin gıda alerjisi olduğu düşünülen alerjik hastalıklarda 1. aydan itibaren alerji testi yapılabilir. Astım ve alerjik nezle gibi daha çok polen, ev tozu akarı gibi nefes yoluyla alerji oluşturan alerjik hastalıklarda testin 1-2 yaşından sonra yapılması uygundur.

Ciltten Alerji Testi Yerine Kandan Test Yapılabilir Mi? 

Kandan yapılan alerji testleri hem daha pahalı hem de ciltten yapılan testlere daha az güvenilirdir. Bu sebeple sadece ciltten alerji testini yapmaya engel durumlarda yapılabilir.

Tedavi Nasıl Yapılır? 

Çocuklarda astım tedavi edilebilen bir hastalıktır. Sebep olan alerjenden korunma, ilaç tedavisi ve bazı durumlarda aşı tedavisi (immunoterapi) yapılır.

Çocuklarda Astım Tedavisinde Aşı Etkili Midir?

Immunoterapi yöntemlerinde dil altı damla ve cilt altı enjeksiyon şeklinde uygulanabilir. Tedavi başarısı oldukça yüksektir. Tedavi seçiminin hastaya göre yapılması ve ilaçların doğru teknikle kullanılması tedavi başarısında çok önemlidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder